Iz leta v leto je vse več ljudi ozaveščenih o tem, da si lahko z zdravo hrano ohranijo in vzdržujejo zdravje. O zdravi prehrani se res veliko govori, veliko tega je napisanega in skoraj ni medija, ki ne bi o tem na veliko govoril.
Vsi vemo, da so žitarice ene izmed tistih živil, ki zelo dobro delujejo na naše zdravje in počutje. So nepogrešljivi del našega prehranjevanja. Res pa je, da so nekatere žitarice mogoče kar malo zapostavljene, premalo uporabljene. Ena izmed takih je sigurno ječmen. A vse manj in manj. To čudovito žito se počasi vrača v naše kuhinje.
DOMOVINA JEČMENA
Ječmen je eno izmed najstarejših žit, saj so ga v Egiptu poznali že okoli 7000 let pred našim štetjem. V vzhodni Aziji je bil glavni vir prehranjevanja takratnega prebivalstva. Danes je ječmen četrto po pridelavi, saj se ga letno pridela cca 136 milijonov ton na leto. Največ ga pridelajo v Nemčiji, Franciji in Ukrajini.
ZDRAVILNE LASTNOSTI JEČMENA
Ječmen je poln vitaminov in mineralov. Največ vsebuje magnezija. Magnezij je eden najučinkovitejših antioksidantov, ki skrbi za zdravje srca in ožilja. Varuje nas pred možgansko kapjo in srčnim infarktom. Na splošno dobro deluje na naš imunski sistem in s tem posredno preprečuje nastanek številnih drugih bolezni. Zelo pozitivno vpliva tudi na naše umske sposobnosti in koncentracijo. Ječmen vsebuje tudi veliko telesu nepogrešljivih snovi, kot so kalij, kalcij, železo, vitamin E…itd.
Zaradi vseh teh snovi ga toplo priporočajo tudi v primerih vnetja debelega črevesja, saj je zelo toničen, hranljiv in lahko prebavljiv. Prav tako je odličen za urejanje prebave, pa naj gre za zaprtje ali drisko. Raziskave so pokazale, da je ječmen edina rastlina, ki v velikih količinah vsebuje vse vodotopne vitamine, aminokisline in večino za življenje potrebnih elementov in snovi. Njegovih pozitivnih lastnosti bi lahko našteli še kar precej, medtem ko pa njegove slabe strani pravzaprav sploh ni.
UPORABNOST JEČMENA
Ječmen je bil že skoraj pozabljen, vendar ga poznavalci zdrave prehrane priporočajo vse bolj in bolj. Zaradi njegovih izjemnih zdravilnih in prehranbenih lastnosti, zopet prihaja v ospredje. Temu izjemnemu žitu se daje vse večja pozornost. Tako v kulinariki počasi pridobiva mesto, ki mu pripada.
Ječmen so uporabljali pri izdelavi piva, viskija, kvasa, sladkega ekstrata, slada, nekateri so ga celo pražili in praženega uporabljali kot nadomestek kave. Ječmenovo moko lahko dodajamo tudi pšenični moki pri pripravi kruha ali pa drugih pekovskih dobrot.
Če ječmen oluščimo dobimo ješprenj ali ječmenovo kašo. Ješprenj lahko uporabimo v kombinaciji z rižem, ajdovo kašo, pa tudi s piro.
Iz ješprenja lahko pripravimo veliko odličnih kulinaričnih dobrot, kot so različne solate, palačinke, rižote, sladice in vsem nam poznan ričet. Ričet se največkrat pripravi s prekajenim mesom, s klobaso, odličen pa je tudi ričet brez mesa. Torej zelenjavni ričet. V nobenem primeru ne morete zgrešiti.
Te odlične jedi vas bodo za dolgo nasitile in poskrbele za vaše dobro počutje.
Ječmen si zasluži mesto v naši kuhinji. Vsaj pri vseh tistih, ki nam ni vseeno za naše zdravje. Pri vseh tistih, ki se zavedamo, da smo za svoje zdravje sami odgovorni. Pri vseh tistih, ki vemo, kaj jemo…
Ja, pregovor, ki pravi »Povej kaj ješ in povem ti kdo si«, ni kar tako. Stari ljudje so vedeli o čem govorijo.
Dodaj odgovor