Ali ste tudi vi opazili, da voda iz kuhinjskega korita (ali umivalnika) ne teče več tako kot prej?
Potem vas verjetno v kratkem času čaka čiščenje odtokov. A nič se ne bojte, čiščenje odtokov je lahko tudi enostavno.
Verjetno veste, da se kuhinjski odtoki najbolj pogosto zamašijo z ostanki hrane (največja sovražnika odtokov sta kavna usedlina in maščoba), medtem ko kopalniški odtoki slabo prenašajo lase (sploh če so dolgi) ter ostanke mila. Kombinacija teh dveh je prav ubijalska za odtoke. Prav tako jim ne denejo dobro slabo razkrojeni pralni prašek in tekstilni kosmi iz pralnega stroja.
Čiščenje odtokov je priporočljivo takoj, ko zaznamo, da voda odteka počasneje, kot bi morala. Takrat postopek ni tako zahteven in ga lahko izvedemo z povsem enostavno.
Najlažji način je, da nekoga prosimo, da to naredi namesto nas. Če pa takšnega kandidata ni, se pa tega dela lotimo kar sami. Zakaj pa ne!
Vzemite si malo časa, “na študirajte” kako se boste zadeve lotili in veselo na delo.
Čiščenja odtokov se lahko lotimo na dva načina:
- Odmaševanje in čiščenje s kemikalijami
- Mehansko odmaševanje in čiščenje
ODMAŠEVANJE IN ČIŠČENJE ODTOKOV S KEMIKALIJAMI
Kemični pripravki, ki se lahko kupijo v trgovinah (Mr Muskolo), Cevosan…) so pri manjših zamašitvah sicer uspešne, vendar pa so narejene iz agresivnih sestavin, ki pri napačni uporabi lahko poškodujejo odtočne cevi.
Ker je njihov sestavni del natrijev nitrit ali natrijev klorid, so tudi nevarne za ljudi in zelo škodljive za okolje. Posebej se izogibajte kemikalij, ki vsebujejo klor in raznim mešanicam klora in kislin, ker so lahko eksplozivne ter tudi nevarne za vaša pljuča.
Torej uporabo teh čistil uporabljajte le izjemoma, pa še le takrat, ko ste dobro prebrali in upoštevali vsa navodila proizvajalca.
ODMAŠEVANJE ODTOKOV Z DOMA NAREJENIMI PRIPRAVKI
Za odmaševanje odtokov so prav tako uspešni doma narejeni pripravki ( ki pa so BIO), prav tako pa tudi nenevarni za vas in okolje. Vse sestavine najdete skoraj v vsaki kuhinji. Najbolj pogosta je kombinacija sode bikarbone in pa alkoholnega kisa
Čiščenje odtokov s sodo bikarbono
– v odtok (pomivalnega korita ali umivalnika) vsujemo jedilno žlico sode bikarbone.
Prelijemo z cca 3dcl alkoholnega (ocet) kisa ter pustimo delovati nekaj časa.
Ko se reakcija konča (preneha se peniti) izperemo odtoke z večjo količino vroče vode.
Za odmaševanje odtokov ima podoben učinek tudi nekaj žlic pecilnega praška in kozarec alkoholnega kisa. Oboje skupaj prelijemo z nekaj vrele vode, na koncu pa še izperemo z vročo vodo. Pri PVC (plastičnih) odtokih iz pomivalnega korita je potrebno biti pazljiv, ker krop lahko deformira sifon.
Nekateri prisegajo tudi na kombinacijo mentol bombonov s kolo. V odtok nasujete pest mentol bombonov ter dobro zalijete s kolo. Nastala bo reakcija ( močno se bo penilo), ki bo razbila zamašek ali pa ga vsaj razrahljala in ga boste nato lahko izprali z vročo vodo.
MEHANSKO ODMAŠEVANJE ODTOKOV
*Omaševanje še ni čiščenje, temveč, samo sprostitev slabo prehodnih delov v instalaciji odtokov.
Odmaševanje odtokov z tlakom
Na trgu obstaja več pripomočkov , ki vam pomagajo odmašiti odtok z vakumom ali zračnim tlakom:
- Odmaševalec z gumijasto glavo;
- Odmaševalec z stisnjenim zrakom v izvedbi z zračno tlačilko;
- Odmaševalec s kartušo s stisnjenim zrakom;
- Vodni sesalec
ODMAŠEVALEC Z GUMIJASTO GLAVO (zvonom) je sestavljen iz lesenega ročaja in gumijastega zvona, s katerim pokrijemo odtok, nato pa z hitrimi kratkemi gibi v odtoku izmenično proizvajamo tlak – vakum. S tem razrahljamo obloge in usedline, ki jih nato samo še izperemo z vročo vodo.
Za uspešno delo je pred uporabo odmaševalca potrebno zatesniti vse druge odprtine v umivalniku ali pomivalnem koritu (lahko uporabite manjšo mokro krpo ali pa suh časopisni papir, ki bo moker nabreknil in dobro tesnil)
ODMAŠEVALEC S STISNJENIM ZRAKOM v izvedbi z zračno tlačilko je sestavljen iz tesnilnega nastavka, ki se prilega na odtok, rezervoarjem za zrak , tlačilko s katero v rezervoar natlačite zrak ter mehanizmom za aktiviranje.
Ko zatesnite vse ostale odprtine, odtok napolnite z vodo , nanj dobro pritisnete napravo in sprožite mehanizem tako, da bo stisnjen zrak z velikim pritiskom potisnil vodo v odtoku naprej po cevi. S tem se bo razbil čep z usedlinami in oblogami. Operacijo večkrat ponovite, nato pa odtok izperite z vročo vodo.
ODMAŠEVALEC S KARTUŠO na stisnjen zrak je za uporabo skoraj popolnoma identičen, kot odmaševalec s tlačilko. S to razliko, da potrebujete za vsakih nekaj čiščenj kupiti novo kartušo.
Vodni sesalec ( sesalec brez vrečke ali papirnatega filtra) je lahko zelo uporabna naprava, pri odmašitvi in čiščenju odtokov.
Zamašite vse ostale odprtine v umivalniku ali pomivalnem koritu ter sesalno cev na koncu ovijte z mokro krpo ( s tem zatesnite cev na odtok), dobro pritisnite na odtok in vklopite sesalec.
Vakum bo opravil svoje in nato odtoke samo še sperete z vročo vodo.
Najboljše rezultate dosežete pri čiščenju odtokov pri odstranjenem sifonu in zatesnjenimi drugimi odprtinami.
ČIŠČENJE SIFONOV
Če po VSEH teh poizkusih ni bilo uspeha je naslednja faza čiščenje sifonov, ki so v večini primerov najbolj pogosti krivci za slabo ali počasno odtekanje.
Tu se srečamo z dvema različnima sifonoma in njihovimi različicami. Sifon v pomivalnem koritu in sifon na kopalniškem umivalniku. Oba imata enako funkcijo ( preprečevanje izhoda vonjav – običajno smradu iz instalacije odtoka, povezane z greznico ali kanalizacijo).
Sifon v pomivalnem koritu je običajno iz PVC, sifon na umivalniku, pa je kovinski (kromirana medenina). Če želite dobro očistiti katerikoli sifon je potrebno odmontirati del vodnega sifona (del, kjer se zadržuje voda in preprečuje, da bi smrad iz odtoka prišel v umivalnik ali korito). V tem delu se običajno tudi nabira največ delcev, ki potem zamašijo pretok.
Pred demontažo sifona pod njega podstavite večjo posodo, da se umazana in smrdljiva vsebina ne bo razlila po tleh ali elementu.
Sifon odmontiramo z odvitjem velikih matic, kot je prikazano na slikah.
V večini primerov se PVC matice lahko odvijejo z roko, pri kovinskih pa je potrebno uporabiti klešča (potrebno je biti nežen, da se ne deformirajo ali drugače poškodujejo). Posebno pozorni morate biti tudi na tesnila, da se ne poškodujejo ali izgubijo. Nato vse demontirane elemente operete v vroči vodi z malo čistila in jih nato obrišete z suho krpo.
Če bo v sifonu veliko oblog in trdih delcev, si pomagate s trdo žico ali staro zobno ščetko. Posebej dobro je potrebno očistiti tesnila, ki so zelo pomembna za dobro tesnenje in funkcioniranje sifona.
Glede na vsebino sifona lahko sklepate ali je bil vzrok zamašen sifon ali bo potrebno nadaljevati še z čiščenjem odtočnih cevi.
ČIŠČENJE ODTOKOV
*Predvsem instalacije kuhinjskega odtoka in odtoka umivalnika.
Po sistemu »SAM SVOJ MOJSTER« lahko očistimo vse odtoke v hiši ali stanovanju, vendar vam pri zamašitvah glavnih odtočnih cevi od zbirnega jaška do zunanje kanalizacije ali greznice priporočam, da to naredijo profesionalci. Načini, ki jih opisujem, so prilagojeni manjšim premerom cevi, kot so odtok pomivalnega korita, umivalnika, pralnega stroja, tuša ali celo talnega sifona (odtok na tleh kopalnice).
Čiščenje odtoka z:
- Čistilno vzmetjo
- Visokotlačno cevjo
Čistilna vzmet
*Uporabljajo se tudi imena čistilna spirala ali upogljiva gred.
V vsakem primeru je to vzmeti podobna jeklena vrv, ki ima na eni strani privarjen manjši kavelj, na drugi pa ročaj. Možno jih je kupiti različnih v debelinah in dolžinah. Za čiščenja manjših premerov odtoka (umivalnik, pomivalno korito), so najboljše debeline 6-8 mm ter dolžine 3-5m.
V prodaji so tudi podobne čistilne vzmeti na pogon z vrtalnim strojem, vendar imate pri ročni varianti boljši nadzor pri delu in veliko manj možnosti, za poškodbo odtočnih cevi .
Čiščenje z čistilno vzmetjo je najlažje izvajati pri demontiranemu sifonu. Tla pod odtokom zaščitite s staro brisačo ali folijo. Priporočljivo je tudi uporabljati rokavice, malo zaradi možne poškodbe z vzmetjo , nekaj pa zaradi tega, ker boste po vsej verjetnosti iz odtoka potegnili lepljivo smrdečo vsebino, ki se je ne želite dotikati z rokami.
Konec vzmeti, na kateri je kavelj, močno potisnite v odtok, čim dlje kot lahko in nato z ročajem vrtite vzmet kot bi vrtali. Vsake nekaj časa potegnite vzmet ven, očistite kavelj in ponovite operacijo. V relativno kratkem času bo odtok začel delovati, vi pa boste na izvlečenem kavlju zelo verjetno videli vzrok zamašitve.
Odtok izperite z vročo vodo (krajšo vrtno cev potisnite v odtok in jo priklopite na pipo za vročo vodo). Tudi ko odtok že deluje je pametno z čistilno vzmetjo še enkrat opraviti pot po cevi z vrtenjem tako, da kavelj počisti še obloge s cevi. Odtok ponovno izperite, očistite in operite sifon ter ga pazljivo sestavite.
Visokotlačna cev (cev na pritisk)
Čiščenje odtoka z cevjo na pritisk je verjetno eden boljših načinov v sistemu »SAM SVOJ MOJSTER«, uporabljajo ga tudi profesionalci. V prosti prodaji je veliko izvedb teh cevi, od manjših, ki se priklopijo na izliv pipe in večjih, ki jih lahko priklopite na visokotlačni čistilec. S tem dobite že skoraj profesionalno napravo za čiščenje odtokov.
Bistvo te čistilne cevi za čiščenje odtokov je posebno izdelana glava, iz katere iz tankih šob razporejenih po njej, brizga voda v različnih smereh. Smer glavnega curka vode je naprej in ta razmehča oziroma razreže vsebino. Ostali curki vode pa so usmerjeni nazaj in potiskajo cev po odtoku ter istočasno tudi izpirajo oblogo cevi.
Vaše delo je samo kontrolirati potovanje cevi ter občasno potisniti ali povleči cev nazaj. Večji kot je pritisk vode, boljše in hitreje bo delo opravljeno.
Pri nakupu čistilne cevi za čiščenje odtokov bodite pozorni na debelino in dolžino cevi. Pozorni pa bodite tudi na to, da bodo priloženi vsi elementi za priklop cevi na izliv pipe (včasih se rado zgodi, da kaj manjka).
V primeru, da kupujete čistilno cev za priklop na visokotlačni čistilec, pa preverite, če priklop ustreza za model čistilca, ki ga imate. V vsakem primeru pred čiščenjem preverite če cev pravilno deluje, še preden jo potisnete v odtok.
Zaščitite tudi tla ter z mokro krpo zaprite odtok okoli čistilne cevi. Namreč, lahko se zgodi, da pri popolno neprehodnem odtoku najprej potisne vodo nazaj in boste imeli poplavo. Šele ko občutite, da se je odtok sprostil, lahko nadaljujete pri odprtem odtoku.
Ali je čiščenje odtokov res tako težko?
Seveda ni, res pa to ni ne vem kako prijetno delo. A ko pride do zamašitve odtoka je to nujno potrebno storiti. Nič ni bolj zoprnega kot to, če voda počasi ali pa sploh ne steče iz korita ali umivalnika.
Sicer pa lahko pri vas čiščenje odtokov odpade, če boste pazili, da odtokov ne boste zamašili. Na odtok v pomivalnem koritu ali umivalniku si lahko namestite lovilce (plastične mrežice) vsega tistega, kar v odtoke ne spada.
Ja, izbira je vaša.
Dodaj odgovor